Sosyal Medya Profilini Google Arama Sonuçlarından Kaldırma

İnternetin yaygınlaşmasıyla sosyal medya denilen bir kavram hayatımızın tam da içinde kendisine yer buldu. Twitter ve Facebook başta olmak üzere bir çok sosyal palaşım sitesine üye oluyor ortak zevk sahibi olduğumuz kişileri, okul arkadaşlarımızı, iş arkadaşlarımızı ve daha bir çok nedenden hayatı hakkında bilgi sahibi olmak istediğimiz kişileri sosyal medya hesapları üzerinden takip ediyoruz.

Google arama sonuçlarında bazı durumlarda yaptığımız işler, yazdığımız makalelerden önce sosyal medya hesaplarımız gelmektedir. Çoğu sosyal paylaşım sitesi kullanıcılarına gizlilik seçeneği sunmakta ve “onaylanmayan” kişilerce profilinizin görüntülenmesini engelleme hakkını kullanıcılara vermektedir. Ancak herkese açık bir paylaşımda bulunduktan sonra hesabımızı “kilitli” yani başkaları tarafından görüntülenemeyen bir duruma getirsek dahi bu yalnızca işlem tarihinden sonraki paylaşımlarımız için gizlilik sağlamaktadır.

Peki önceden yayınlanan paylaşımların Google arama sonuçlarında görüntülenmesine engel olamıyor muyuz?

Her ne kadar fazla bilinmiyor olsa da Google arama sonuçlarında sosyal medya hesaplarımızın görünmesini engellemek hakkına sahibiz. Aşağıda bunu nasıl yapabileceğimizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle profilinizin URL adresini kopyalamanız gerekmektedir. Örnek vermek gerekirse Twitter profil URL’i https://twitter.com/OzgeeD benzeri bir adres olacaktır. Bu linki kopyaladıktan sonra https://www.google.com/webmasters/tools/removals adresine giriş yapıp “yeni bir kaldırma isteği oluştur” linkine tıklamanız ve açılan kutucuğa söz konusu URL linkini kopyalamanız gerekmektedir. Tüm içerik kaldırma talepleri olumlu sonuç almamaktadır. Google söz konusu talebinizi bir sure sonra cevaplandıracak ve kaldırılması uygun olan içeriği Google arama sonuçlarında göstermemeye başlayacaktır. Google arama sonuçlarından kaldırılan içerik yer aldığı web sitesinde kalmaya devam etmektedir fakat Google arama sonuçlarında gösterilmemektedir. Kullanıcılar doğrudan veya başka bir arama motorunu kullanarak o sayfayı görmeye devam edebileceklerdir.

Aynı şekilde bir resmin Google arama sonuçlarından kaldırılmasını talep etme hakkına da sahipsiniz. Bunun için de o resmin tam URL’ini bilmelisiniz. Bu bilgiyi şu şekilde bulabilirsiniz:

-Resim arama sonuçlarında bulduğunuz resmi tıklayın.

-Tam boyutlu görseli göster veya Tam boyut bağlantısını sağ tıklayın ve bağlantı adresini kopyalayın.

-URL’i bir dosyaya veya belgeye yapıştırarak URL kaldırma aracını kullanırken hazır bulunmasını sağlayın.

-URL’i edindikten sonra, tüm sayfayı kaldırma talimatlarını uygulayın.

2 yorum

  1. Merhaba Özge hanım,

    Bu şekilde kaldıramayız diye biliyorum. Sonuç itibariyle google hazır sorular soruyor ve siz o hazır kategorileri seçerek kaldırma talbinde bulunuyorsunuz.

    Kişisel gizlilik ile ilgili bir seçenek yok google da. Emin misiniz?

    1. Merhaba, Murat Bey

      Bu şekilde Google aramalarından içerik kaldırılmıyor bir kaldırma talebi oluşturuluyor. Google bazı sorular sorarak talebinizi değerlendirmeye alıyor. Ancak bu her talebin olumlu sonuç aldığı anlamına gelmiyor. Hangi şart ve koşullarda kaldırılacağı hususunda https://support.google.com/webmasters/bin/answer.py?hl=tr&answer=1663688 adresinden detaylı bilgi alabilirsiniz. Nicole Cozma’nın bu konudaki makalesini de dilerseniz yollayabilirim. Dilerim açıklayıcı olur. Yorumunuz için teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.