Google Reklamları İlke ve Politikaları

Elektronik ortamda gerçekleştirilen ticaretin fiziki ortamda yapılan ticarete oranla çok düşük bir maliyet ile gerçekleştirilebilme imkanının olması ile paralel olarak çok hızla gelişmesi sonucunda e-ticaret siteleri internet üzerinden reklamlar yayınlamaktadırlar. Google (Adwords) reklamları olarak tanınmış olan bu programda kullanıcıların yayınlamak istedikleri reklamlarda uymaları gereken bazı kurallar bulunmaktadır.

E-Ticaret sitelerinin Google’da yayınlanacak reklam içeriklerinin ve reklamın yayınlanacağı web sitesinin bazı ilke ve politikalara uyması gerekmektedir. Google Reklam İlke ve Politikaları belirli sınırlar çizerek kullanıcıların reklamlarında uyması gereken kuralları belirlemiştir

Google kullanıcılar tarafından hazırlanan reklam metinlerini ve kullanıcılara ait web sitelerini politikalar ve ilkeler çerçevesinde incelemektedir. Hazırlanarak entegre edilmek istenen reklamlar Google tarafından 1 – 3 iş günü içerisinde incelenerek “Onay“ işlemine tabi tutulmaktadır. Google tarafından onay verilmesi için reklam metinleri ve reklamın yayınlanacağı web sitesinin Google Adwords Reklam İlke ve Politikaları’na uygun olması gerekmektedir.

Google reklam ilkeleri şunlardır: Kullanıcı Deneyimi, Güvenlik ve Emniyet, Doğru Reklamlar, Şeffaflık ve Gizlilik, Hukuk, Google Markaları.

Kullanıcı Deneyimi: Reklamlar, kullanıcılara pozitif bir deneyim sağlamalıdır.

Google, kullanıcıları reklamlarına tıkladıklarında söz konusu reklamda yer alan konu ile alakalı, orijinal ve kolaylıkla gezinebilecekleri bir hedefe yönlendirmek istemektedir.

Politikalar: AdMob reklamları, arama uzantıları, boşluk bırakma, büyük harf kullanımı, dilbilgisi ve yazım denetimi, karakter sınırlaması vb.

Güvenlik ve Emniyet: Reklamlar, tüm kullanıcılar için güvenli olmalıdır.

Kişisel bilgilere yönelik hile, kimlik avı, virüsler, truva atları ve İnternet’teki diğer zararlı yazılımlar, İnternet’in kullanıcılar, yayıncılar, geliştiriciler ve reklamverenler açısından değerine zarar vermektedir ve Google tarafından bu durumlara izin verilmemektedir.

Politikalar: Kötü amaçlı yazılımlar, kimlik avı, kullanıcı güvenliği, spam teknikleri vb.

Doğru Reklamlar: Reklamlar, doğru ve güvenilir olmalıdır.

Reklamlarda yer alan gerçek iddiaların ve tekliflerin her zaman güvenilir ve doğru olması gerekir. Yanıltıcı, doğru olmayan ve aldatıcı reklamlar, kullanıcılara, yayıncılara, geliştiricilere ve reklamverenlere zarar vermektedir.

Politikalar: Alaka düzeyi, anlaşılırlık ve doğruluk, reklamveren iddiaları, Sosyal etkileşim teşvikleri.

Şeffaflık ve Gizlilik: Reklamlar, kullanıcıların güvenini sarsmamalı ve gizliliğini ihlal etmemelidir.

Kullanıcılar, bir reklamı incelediklerini bilmeli ve reklamın ardında kim olduğunu kolaylıkla anlayabilmelidir, kullanıcının kişisel verileri vb. ifşa edilmemeli, kullanıcıların güvenliği sağlanmalıdır.

Politikalar: Bilgi toplama, özel isimler, açıkça anlaşılmayan faturalandırma, yazılım ilkeleri vb.

Hukuk: Reklamlar, yasa ve düzenlemelere uygunolmalıdır.

Reklamın yayınlanacağı ülkede, reklamı yapılan ürün ve hizmetler ile tüm reklamlar, geçerli tüm yasa ve düzenlemelere kesinlikle uygun olmalıdır. Bu nedenle kullanıcıların hazırlayacağı reklamlar, Google reklam ilke ve politikaları dışında ayrıca Türk Reklam Mevzuatı’na da uygun olmalıdır.

Politikalar: Ticari markalar, telif hakkı, taklit ürünler, kısıtı ürünler ve hizmetler başlıkları altında düzenlenmiştir.

Google Markaları: Reklamlar, Google marka kararlarıyla uyumlu olmalıdır.

Reklamların Google marka kararlarıyla uyumlu olması gerekir.

Marka Kararları ve Polikitalar: Karşıtlık ve şiddet, Aile durumu, Google Reklam Çerezleri, Google Üçüncü Taraf Politikası, Hassas konular, İlgi Alanına Dayalı Reklamcılık Politikası, Promosyon kodları, Reklamcılık Teşvikleri Hakkında, Tüketici uyarıları, Usulsüz akademik yardım, uygunsuz dil.

Google, Reklam ilke ve politikalarına aykırılık teşkil etmekte olan reklam metinlerine ve reklamın yayınlanacağı web sitelerine aykırılığın türüne göre onay vermemektedir. Aykırılık kullanıcılara e-posta aracılığıyla gönderilmekte ve söz konusu aykırılık giderilene kadar reklam yayınlanmamaktadır. Söz konusu politikaların tekrar tekrar ihlal edilmesi, kullanıcıların AdWords hesaplarının ve ilişkili tüm hesapların kalıcı olarak askıya alınmasıyla sonuçlanabilmektedir.

Onaylanmadı“, reklamın reklamcılık politikalarımıza uygun olmadığı anlamına gelir. “Askıya Alındı“, reklamı yapılan web sitesinin reklamcılık politikalarına uygun olmadığı anlamına gelir.

Onaylanmayan reklamın aykırılık teşkil eden bölümleri ilkeler ve politikalara uygun olarak yeniden düzenlenerek Google’a tekrardan gönderilebilir. Bazen, reklam metninde değişiklik yapmanın yanı sıra, politikalara uyması için reklamı yapılan web sitesinde de değişiklik yapılması gerekebilir.
Askıya alınma halinde reklamın yayınlanacağı web sitesinde yer alan ilke ve politikalara aykırılık teşkil eden bölümlerin/içeriklerin/görüntülerin politika ve ilkere uygun olarak yeniden düzenlenerek reklamın yayınlanması için tekrarda Google’a başvurulabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.