Your browser (Internet Explorer 6) is out of date. It has known security flaws and may not display all features of this and other websites. Learn how to update your browser.
X
Post

Avukatların Reklam Yasağı ve Google Reklamları

Avukatlık, serbest meslek olması yanında aynı zamanda kamu hizmetine haiz bir meslektir. Bu nedenle 1136 Sayılı Avukatlık Kanunu’nun 55. Maddesinde avukatların iş elde etmek için, reklam sayılabilecek her türlü teşebbüs ve harekette bulunmaları ve özellikle tabelalarında ve basılı kağıtlarında avukat unvanı ile akademik unvanlarından başka sıfat kullanmaları yasaktır hükmüne yer verilmiştir.

19.03.1969 yılında kabul edilmiş olan Avukatlık Kanunu’nun teknolojik gelişmeler karşısında yetersiz kaldığı herkesçe kabul edilmektedir. Özellikle hayatımızın her alanına etki etmekte olan internet kullanımının bu denli yaygın olduğu bir dönemde avukatlar da internet üzerinden (Google Adwords) reklam yapmaktadır. Bu konuya ilişkin olarak söz konusu reklamların Avukatlık Kanunu’na aykırılık teşkil edip etmediğinin tespiti aşamasında karşımıza TBB’nin 21.11.2003 tarihli resmi gazetede yayınlanan Avukatlık Yasağı Yönetmeliği çıkmaktadır.

Avukatların internet kullanımı ve google reklamlarının düzenlenmesine ilişkin olarak TBB Reklam Yasağı Yönetmeliği çıkartılmıştır. Söz konusu yöntmeliğe 07.09.2010 tarihinde ek maddeler getirilmiş ve yönetmelik günümüzdeki son halini almıştır. Söz konusu Yönetmelik maddesine göre avukatlar,”iş sağlama amacına yönelik olmamak ve meslektaşlarıyla haksız rekabete yol açmamak kaydıyla internet sitelerini arama motorlarına kayıt ederken anahtar kelime (keyword) olarak; “adı ve soyadı”, “avukatlık ortaklığı unvanı”,”avukatlık bürosu unvanı”, “bulunduğu şehir ve kayıtlı oldukları baro” “avukat, hukuk, hukukçu, adalet, savunma, iddia, eşitlik, hak” dışında bir sözcük ya da tanıtım tümcesi kullanamaz.” Yönetmeliğin bu açık maddesine aykırı olarak ne yazık ki bir çok avukat haksız rekabete yol açacak şekilde yahut iş sağlama amacına yönelik olarak söz konusu reklam uygulamasını kullanmaktadır.

Bu uygulamanın hangi durumlarda haksız rekabete yol açtığı hususuna bir örnek vermek gerekirse, google arama motoruna avukat XYZ yazdığımız zaman karşımıza şayet “reklamlar” çıkıyorsa ve bu reklamı veren avukatın ismi XYZ olmamasına karşın “avukat XYZ”yi anahtar kelime olarak eklenmiş ise bu durumda haksız rekabet oluşmaktadır.

Bir google adwords kullanıcısının hangi kelimelere reklam verdiğinin tespiti hususu ise oldukça kolaydır. Zira google hangi tarihte hangi kelimelerin eklendiği hangi tarihte hangi kelimelerin çıkartıldığını kayıt altında tutmaktadır.

Reklam yasağına aykırılık hallerinin Barolarca takip edilmesi gerekmektedir. Zira reklam yasağına aykırılık disiplin cezasına yol açmaktadır.

Özetle avukatlar google reklamlarını düzenlerken seçtikleri anahtar kelimelere dikkat etmeli ve yönetmeliğin belirlediği anahtar kelimeler dışında kelimelere reklam vermemelidirler.

Av. Özge Demirel

 • Ozge Hanim,
  Aciklayici bilgilerinizden dolayi oncelikle tesekkur ederiz. Ayrica sormak istedigim bir husus var, Avukatlik Kanun’na getirilmekte olan yeni duzenlemede bu konu hakkinda ne gibi degisiklikler ongorulmektedir? Tesekkur eder, calismalarinizin devamini dilerim.

  Av. Zeynep KONTAS

  05 Mart 2012

 • Verdiğiniz bilgiler için teşekkür ederiz özge hanım

  Faruk ŞAHİN

  27 Temmuz 2014

Leave a comment  

name*

email*

website

Submit comment